almanya eğitim almanya eğitim
almanya
almanya eğitim
LiveZilla Live Help
almanya eğitim

Mannheim Üniversitesi

Mannheim Üniversitesi Logo
Mannheim Üniversitesi


Üniversite Hakkında
Mannheim Üniversitesi
Kuruluş: 1907
1907 de Ticaret Yüksekokulu olarak kurulup, 1933 yılında Heidelberg üniversitesine dahil edilmiştir. 1946 yılında Heidelberg üniversitesinden ayrılıp bir devlet yüksel okul statüsüne kavusmustur. Sonraki yıllarda eklenen yeni fakülteleriyle büyük bir üniversite haline gelmiştir. Mannheim Üniversitesi yaklaşık 1.400´ü yabancı toplam 12.000 öğrenciye sahiptir. Üniversite 7 fakülte ile eğitim vermektedir.Bu fakülteler: Sosyal Bilimler, Felsefe, Hukuk, İşletme, İktisat, Dil Bilimleri ve Bilgisayar Mühendisliği. Almanya çapında İktisat Fakültesi ve Bilgisayar mühendisliği önemli bir yere sahiptir. Üniversite yakın gelecekte kurmayı planladığı Avrupa Birliği İktisadi Araştırma Merkezi ile İktisat alanında Avrupa da önemli arastama merkezlerinden olmayı amaçlamaktadır. Şehirde yaklaşık 2.000 işçisi ile önemli bir işveren konumundadır. Bazı dersler görülmeye değer eski Mannheim sarayında eğitim verilmektedir. Üniversite bünyesinde hemen her spor türünü içeren geniş spor imkanı mevcuttur.


Ünlü Fakülteler:
İşletme, İktisat, Hukuk, Bilgisayar Bilimleri ...

Partner Üniversiteler:
Pekin, Tokyo, Illinois, Macomb (North Carolina)

Kayıt-Danışma Bürosu: (Almanya genel şartları)
Universität Mannheim
Akademisches Auslandsamt L9, 6
D-68131 Mannheim
E-Mail: berg@verwaltung.uni-mannheim.de

Yabancı Öğrenci Sayısı
Toplam öğrenci sayısının 10 %´u olup, 1400 civarında değişmektedir.

Başlıca Fakülteler / Master / Doktora

Almanca (Germanistik)
Arkeoloji (Arkeologie)
Astronomi (Astronomie)
Bilgisayar Bilimleri (Informatik)
Biyokimya (Biochemie)
Eczacılık (Pharmazie)
Felsefe (Philosophie)
Hukuk (Rechtswissenschaft)
İktisat (Volkswirtschaftslehre)
İngilizce (Anglistik)
İşletme (Betriebswirtschafslehre)
Kimya (Chemie)
Matematik (Mathematik)
Meteoroloji (Meteorologie)
Mikrosistem Tekniği (Microsystemtechnik)
Mühendislik Bölümleri (Ingenieurwissenschaften)
Psikoloji (Pyschologie)
Siyasal Bilimler (Politikwissenschaften)
Sosyoloji (Soziologie)
Tarih (Geschichte)
Tıbbi Bilgisayar Bilimleri (Medizinische Informatik)

Master Programları (Aufbaustudiengänge)
Doktora (Dissertation)


Şehir Hakkında

Nüfus: 320.000
Uçak ile Frankfurt Havaalanı (70 km) ve Stuttgart Havaalanı (160 km) sayesinde ulaşılabilir.
Mannheim'a yakın çevre şehirlerde yaklaşık 2 milyon insan yasamaktadır. Şehir Baden Württemberg eyaletinde bulunup Hessen, Rheinland Pfalz ve Baden Württemberg eyaletleri üçgenindedir. Gelişmiş demiryolu ve otoban ağına sahiptir. İlerlemiş bir sanayisi bulunan Ludwigshafen şehrinden sadece Ren nehri ile ayrılır. Ludwigshafen şehrinde dünyaca ünlü kimya devi BASF firması bulunmaktadır. Mannheim da Mercedes-Benz firmasına ait fabrikalar bulunmaktadır. İrili ufaklı bir çok firmalar sayesinde şehir tam bir işçi şehridir. Kurulusu 900'lü yıllara dayanır. Şehirde görülmeye değer orta cağdan kalma bir saray halen ayakta olup devlet tarafından üniversitenin hizmetine sunulmuştur.

Geçim Şartları

Yaklaşık 500-600 EUR ile Mannheim da geçinmek mümkündür. Üniversite öğrencilerine tanınan vergiden muaf çalışma imkanı sayesinde bir öğrencinin yıl boyunca kendisini finanse edebilme yolu acıktır. Tatillerde 6 haftalık çalışma karşılığı genellikle 2000 - 3000 EUR arası bir gelir elde edebilirsiniz. Almanya kaynaklı pek çok devlet ve sanayi destekli burslarla da bütçenizi destekleyebilirsiniz.
Almanya daki Burslar için tıklayın

Bisiklet kullanımı büyük şehir olması nedeniyle Freiburg ve Heidelberg teki kadar yaygın değildir.

Ev Bulma

Muhtemel barınma imkanları çok sayıdaki öğrenci yurtları ve özel odalardan ibarettir. Aylık kira yurtlarda 150 - 300 EUR, özel odalarda 200-350 EUR civarındadır. Daha ucuz olan yurtlarda oda bulabilmek için ortalama olarak bir sömestr önceden başvurmanız tavsiye edilir. Yurtlar için başvuru merkezi sisteme tabidir. Mannheim şehrinin büyük bir şehir olusu ve zamanında sedire gelen işçiler için bolca yapılmış siteler sayesinde oda bulmak fazla zor değildir. Türklerin yoğun olduğu Ludwigshafen şehri ile olan yakın komşuluğu da öğrenciler için oda bulmada ayrı bir avantajdır.