almanya eğitim almanya eğitim
almanya
almanya eğitim
LiveZilla Live Help
almanya eğitim

berlin humboldt üniversitesi

Berlin Humboldt Üniversitesi Logo
Berlin Humboldt Üniversitesi

Humboldt-Universität zu Berlin
www.hu-berlin.de

Üniversite Hakkında
Berlin Humboldt Üniversitesi
Kuruluş: 1810
Wilhelm von Humboldts tarafindan kurulmuştur. Kurulduğu yıllarda Tip ,Hukuk, Teoloji ve Felsefe fakülteleri ile egitim veriliyordu. Kurulusundan zamanımıza kadar toplam 29 Nobel ödülü alınmıştır. Tıp Fakültesi „Charite“ Avrupa’nın en büyük tip fakültesidir. Berlin’de bulunan üç üniversiteden biridir.
30.000’i aşkın öğrenci şayisi ve yaklaşık 200 bölümü ile Berlin’in büyük üniversitelerindendir.

Ünlü Fakülteler
Hukuk, Tıp, Fizik, Kimya, Felsefe

Partner Üniversiteler:
Ankara Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, University of Sydney, Tokyo University, University of Toronto, New York University...

Kayıt-Danışma Bürosu
Akademisches Auslandsamt
Unter den Linden 6
D-10099 Berlin


Yabancı Öğrenci Sayısı
Toplam öğrenci sayısının yaklaşık % 10’u olup, 3000 civarındadır.

Başlıca Fakülteler / Master / Doktora

Almanca Germanistik
Arkeoloji Arkeologie
Beden Egitimi Sportwissenschaft
Bilgisayar Bilimleri Informatik
Biyoloji Biologie
Coğrafya Geographie
Diş Hekimliği Zahnmedizin
Eczacılık Pharmazie
Felsefe Philosophie
Fizik Physik
Hukuk Rechtswissenschaft
İktisat Volkswirtschaftslehre (VWL)
İngilizce Anglistik
İşletme Betriebswirtschafslehre (BWL)
Kimya Chemie
Matematik Mathematik
Moleküler Biyoloji Molekulaer & Cellular Biology
Mühendislik Bölümleri Ingenieurwissenschaften
Müzik Musik
Psikoloji Pyschologie
Siyasal Bilimler Politikwissenschaften
Sosyoloji Soziologie
Tarih Geschichte
Teoloji Theologie
Tıp Medizin

Master Programları Aufbaustudiengänge
Doktora Dissertation


Şehir Hakkında
http://www.berlin.de

Nüfus: 3.400.000
Almanya‘nın başkenti olan Berlin’in kuruluşu 1200‘lere dayanır. Moskova ve Paris arasında bulunan ticaret yolunu Berlin’den geçmesi şehrin gelişmesini sağlamıştır. 1800 yılların sonunda Almanya’da sanayi devrimi ile şehir hızla büyümeye başlamıştır. İki dünya savaşı yasamış ve her savaştan sonra yerle bir edilmiş bir şehirdir. 1961 yılında Doğu Almanya’nın inşasına başladığı Berlin Duvarı şehri kapitalizm ve komünizm rejileri arasında yaşanan soğuk savaşın önemli merkezlerinden biri haline getirmiştir. 1989 yılında duvarın yıkılmasıyla özellikle şehrin doğu tarafı çok hızlı bir gelişme yaşamaktadır. Şehirde 430.000 in üzerinde yabancı yaşamaktadır. Dünyaca ünlü şirketler Berlin’deki temsilciliklerini büyütme yarışına girmişlerdir. Şehrin her tarafında büyük yeni binalar yapılmaktadır. Şehir için ayrılan yıllık kaynak 20.4 milyar Euro civarındadır. Her gecen gün artan bir canlılıkla şehir hareketli bir hal almıştır. Yeni inşa edilen meclis binası görülmeye değerdir.

Geçim Şartları

Yaklaşık 600 Euro ile Berlin’de geçinmek mümkündür. Üniversite öğrencilerine tanınan vergiden muaf çalışma imkanı sayesinde bir öğrencinin yıl boyunca kendisini finanse edebilme yolu acıktır. Tatillerde 6 haftalık çalışma karşılığı genellikle 2000
ile 3000 Euro arası bir gelir elde edebilirsiniz. Şehrin hareketli bir ticari hayata sahip olusu buradaki öğrencilere tatil isi bulmada çok büyük kolaylık sağlar. Almanya kaynaklı pek çok devlet ve sanayi destekli burslarla da bütçenizi destekleyebilirsiniz.
Almanya’daki Burslar için tıklayın.

Ev Bulma

Üniversite toplam 15.000 odaya sahip yurt binalarına sahiptir. Öğrenci şayisini çok olması yüzünden ikinci alternatif olarak akla özel odalar gelir. Üniversitenin de sunduğu hizmetler ile kısa zaman içerisinde size uygun bir oda bulabilirsiniz.
Aylık kira yurtlarda 200 – 330 Euro, özel odalarda 300-500 Euro civarındadır. Daha ucuz olan yurtlarda oda bulabilmek için ortalama olarak bir semester önceden başvurmanız tavsiye edilir. Yurtlar için başvuru merkezi sisteme tabidir.